VELUX katuseakende kasutusjuhised
Kuidas VELUX katuseakent identifitseerida?
Kõikidel pärast 1968. aastat toodetud VELUX katuseakendel on andmeplaat, millel on kirjas täpsed andmed akna kohta – see asub raami ülemises paremas nurgas tuulutusklapi taga.
1. Tüüp
2. Suurus
3. Variant
4. Tootmiskood

Puidu hooldus
Puidule on tehases tehtud esmane töötlus – lakitud või värvitud ning seda võib puhastada tavaliste olmepuhastusvahenditega. Puidust raami ja lengi peab järeltöötlema vähemalt iga 4 aasta järel ning alati, kui selleks tekib vajadus. Aknaid, mis puutuvad kokku kuumuse, tugeva päikesevalguse ja/või väga suure niiskustasemega (näiteks köögis või vannitoas), tuleb töödelda vähemalt iga 2 aasta tagant.
Pinnahooldus
Eemalda pinnatöötlus (lakk või värv). Veendu, et pind oleks puhas ja kuiv ning kanna puidule krundikiht. Kui see on kuivanud, kanna pinnale veebaasil akrüüllaki või -värvi kiht (järgi alati tootja juhiseid). Sama meetodiga paranda kohad, kus lakk või värv on kahjustatud. VELUX pakub originaallaki või -värviga paranduskomplekti, mida saab osta e-poest.
Puidu töötlemisel on oluline katta tihendid, et lakk või värv nendelt maha ei kuluks, sest vastasel korral muutuvad tihendid jäigaks ja kõvaks ning kasutuskõlbmatuks.

Klaasi puhastamine
Välimise klaasi puhastamiseks pööra raam ümber ja fikseeri aken raami küljes oleva riivi lükkamisega lengi allosas olevasse auku. Selles turvaasendis saab puhastamisel kasutada mõlemat kätt. Puhasta klaaspakett pehme puhta ebemevaba lapi, mitteabrasiivse käsna või puhta aknakaabitsaga, mis ei ole metallist. Klaasi puhastamiseks piisab tavaliselt puhtast veest. Kasutada võib ka tavalisi klaasipuhastusvahendeid.
Meelespea:
- Ära kasuta abrasiivseid puhastustooteid ega kemikaale
- Ära kasuta teravaid või abrasiivseid esemeid
- Ära eemalda mustust aknaklaasilt ilma seda eelnevalt veega niisutamata
- Kui akna läheduses tehakse ehitustöid, kaitse klaasi puhta kilega, et vältida sellele abrasiivsete pritsmete või plekkide sattumist.

Õhufiltri puhastamine
Ventilatsiooniklapi taga asub õhufilter, mida peab aeg-ajalt puhastama. Õhufiltri saab eemaldada ja pesta tavaliste koduste olmepuhastusvahenditega.
Pööra aken täielikult ümber ja kinnita puhastusasendisse, lukusta aken riiviga. Seejärel eemalda filter filtrisiinilt ja puhasta.

Veeplekkide puhastamine
Selleks, et vihmavesi saaks vabalt ära voolata, puhasta vähemalt kord aastas (soovitatavalt sügiseti) akna ümber olevatelt veeplekkidelt lehed ja muu praht.

Talvine hooldus
Pikkade külmaperioodide ja rohke lumesajuga piirkondades võib katusele koguneda palju lund ja jääd ning VELUX katuseaken võib pikaks ajaks lume ja jääga kattuda.
Temperatuuri tõustes on aken tihti üks esimestest kohtadest, kus lumi ja jää sulama hakkab.
Hoolitsege selle eest, et sulavesi saaka katuselt ja ümbritsevatest rennidest ära voolata.

Kondensaat
Kui akende klaaspaketile tekib kondensaat, siis tuleb ruumi tihemini tuulutada. Regulaarne tuulutamine on parim viis vältimaks vee kondenseerumist akna klaaspaketile.
Kuidas hoida niiskustaset madalal?
- Võimalusel ära kuivata pesu siseruumides.
- Sulge köökide ja vannitubade uksed.
- Tuuluta tube regulaarselt 5 minutit vähemalt kolm korda päevas
- Võimalusel hoia ruumis püsivat temperatuuri (vähemalt 20 °C).

Elektriajamiga katuseaknad
Vedrud soovitame vahetada 10 aasta jooksul pärast akna paigaldamist, kuna nende jõudlus võib aastate jooksul veidi langeda.
Mootorite kahjustuste vältimiseks soovitame mootorid vahetada 10 aasta jooksul pärast akende paigaldamist.

Tutvuge meie laia VELUX tootevalikuga siin:

KATUSEAKNAD VELUX
VELUX juba 70 aastat tootnud kvaliteetseid katuseaknaid ja tarvikuid kõikidele hoonetüüpidele ja kõikide otstarvete jaoks. Tänu Taani toodete kvaliteedile ja Skandinaavia disainile, VELUX tooded on tehniliselt ja visuaalselt paremad. VELUX aknad pakuvad palju looduslikku valgust ja kaunist vaadet. VELUX – liider kodutehnika valdkonnas. Ühe nupuvajutusega saate avada ja sulgeda kõik VELUX katuseaknad ja lisatarvikud. Kui soovite rohkem infot saada, võtke meiega ühendust: info@vitadoors.ee
Artikli autor: VELUX Eesti (www.velux.ee)